Endüstriyel Maket

ENDÜSTRİYEL MAKET NEDİR?

 

Endüstriyel maket nedir? ve endüstriyel maket firması nerede? sorularınızın cevaplarını bu yazımızda sizlere sunacağız. Endüstriyel maketlerin önemi, hazırlanma yöntemleri, hangi alanlarda kullanıldığına dair tüm cevağlar yazımızda mevcut

Endüstriyel Maket Nedir?

Endüstriyel maketler endüstriyel ürünler üreten firmaların, makina imalat sektöründe ki imalatçıların genel olarak talep ettikleri maket tasarım modelidir. Endüstriyel alanlarda kullanılacak olan makina ve cihazların üretiminden önce tanıtımının yapılabilmesi amacıyla 3 boyutlu olarak hazırlanan endüstriyel maketler alıcılara bire bir görünümde bir model sunar.

Aslına uygun olarak hazırlanan endüstriyel maketler, hazırlanacak ürünün imalatından önce hem alıcıya hem üretici firmaya kolaylık sağlar. Üretici firma proje aşamasında olan ürününü tüm teknik detayları kurgulanmış şekilde endüstriyel maket üzerinden sunabilir. Aynı şekilde alıcılarda bu endüstriyel maketi inceleyerek almayı düşündükleri ürün ile alakalı olarak net fikirler elde ederler.

Endüstriyel Maket Neden Önemlidir?

Endüstriyel maketler imal edilecek ürünün üretiminden önce tüm detayları ile projenin özelliklerini sunan 3 boyutlu sunum tekniğidir. Dijital ortamda hazırlanan 3 boyutlu görselleme tekniklerinden sonra imal edilecek endüstriyel ürünün belirli bir ölçekte gerçeğine en yakın şekilde sunulmasını sağlar. Bu şekilde hem üretici firma ürününü sunabilmek ve tanıtabilmek için imalatın tamamlanmasını beklemez hem de imal edilen ürünün çok daha hafif ve kolay monte edilen bir prototipini nakil etmenin rahatlığını yaşar. Bu şekilde yüzlerce kilo ağırlığında olabilecek bir endüstriyel imalatın kilometrelerce taşınması, sergilenmesi gibi ağır maliyetlerden tasarruf etme imkanı bulunmaktadır.

Ebdüstriyel Maketlerin Avantajları;

 • İmalat Öncesi Bire Bir Modelde Sunum Kolaylığı
 • Teknik Detyların Belirtilmesi 
 • Kurulum ve Montaj Kolaylığı
 • Aslına Oranla Hafif Bir Sunum Modeli Olması
 • Taşıma ve Nakliyede Kolaylık
 • İmalat Öncesi Alıcıları Satışa İkna Etmede Görsel Fayda

ENDÜSTRİYEL MAKETLER NASIL ÜRETİLİR?

Endüstriyel maket uygulamaları maket ve minyatür üretimi yapan, gerekli teknik bilgi ve birikime sahip ve işinde uzman bir ekip ile çalışan maket firmaları tarafından hazırlanmaktadır.

Endüstriyel maket imalatında günümüz teknolojileri kaliteli ve işlevsel maketlerin oluşması için önemlidir. Teknolojiyi takip eden ve bu teknolojileri bünyesinde kullanan maketçilik firmaları hedeflenen sonuçlara daha kısa sürede ulaşabilmektedir. Teknolojinin yanı sıra maket üretimi ciddi bir teknik bilgi ve deneyime ihtiyaç duymakla beraber tasarım zekasına sahip olmayıda gerektirir. 

Doğru malzemelerin toplanması ve bu malzemelerin doğru şekilde birleştirilmesi endüstriyel maket uygulamaları için önemlidir. Doğru malzeme seçimi, elektrik tesisatı kurulumu ve tüm bunların birlikte doğru çalışması sunum için önemlidir.

Endüstriyel Maket Üretiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 1. Maket Üretimini Sistematik Bir Şekilde Uygulamak
 2. Doğru Malzeme Tedariki ve Montajı
 3. Yapılacak Olan Maket Uygulamasının Doğru Anlaşılması
 4. Projeye Ait Detayların Tam Tedariki
 5. Bilgisayar Programlarının Kullanılması
 6. Teknik Bilgi Sahibi Olmak
 7. El Becerisine Sahip Olmak
 8. Tasarımsal Düşünce Sistemine Sahip Olmak
 9. Maket tesliminin Zamanında Yapılması

Bir endüstriyel maketin üretiminde ciddi bir emek ve aşama bulunmaktadır. Maket firmaları aslında sanat icra etmektedirler. Üretici firmanın ürününü üretmeden önce orijinal özelliklerde gösteren prototipini üretmektedir. Neredeyse gerçeğinden ayırt edilemeyecek olan bu maketler orijinal üründen sadece boyut olarak küçüktürler.

ENDÜSTRİYEL MAKET FİRMASI NEREDE?

Bu yazıyı okuduğunuz web sitemiz Ateş Maket markamıza ait maket ve minyatür üretim firmamızın web sitesidir. Ateş maket olarak 20 yıllık maket ve maketçilik deneyimine, teknik bilgi ve birikime, işinde uzman dijital çizim uzmanları, elektrik sistemleri uzmanı ve teknik elemanlardan oluşan bir ekibe sahiptir. Bu 20 yılda onlarca farklı sektörden yüzlerce farklı firmaya maket tasarımı yapmış olan firmamız çalışmalarına devam etmektedir.

Ateş maket mimari maket, proje maketi, arazi aketi, endüstriyel maket, ışıklı maketler gibi maket imalatları hizmeti sunmaktadır.

Mimari Maket Hizmeti İçin Tıklayınız: https://www.atesmaket.com.tr/mimari-maket

Proje Maketi Hizmeti İçin Tıklayınız:  https://www.atesmaket.com.tr/proje-maketi

Endüstriyel maket yaptırmak için bize ulaşın:  https://www.atesmaket.com.tr/iletisim