Proje Maketi

PROJE MAKETİ NEDİR?

Maket, maketçilik, maket yapımı, maket teknikleri, mimari maket ve proje maketi hazırlanması için aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Proje maketi neden önemli? Proje maketi nedir? Proje maketi hazırlayan firmalar kimler? Bu sorularınızın cevapları detaylı şekilde yazımızda mevcut.

Proje Maketi Nedir?

Maket tasarımı hazırlanması ve meketçilik firmaları bu anlamda en önemli hizmet alanlarından biri konumundadır. İnşaat sektöründen, mimarlık sektörüne, yapı dekorasyon firmalarından endüstriyel firmalar, makina imalat sektöründen gıda ve ilaç sanayine kadar bir çok farklı sektörde firma proje ve ürünlerini tanıtabilmek amacıyla proje maketi hizmetine ihtiyaç duymaktadır.

Proje Maketi: Bir ürün (makina vb) veya projenin (yapı, inşaat, mimari yapı vb) imalat veya inşası başlamadan yada tamamlanmadan önce firma tarafından tüketicisine tüm ayrıntıları ile sunabilmesi için hazırlanan bir maket yapım türüdür. Hazırlanan proje maketleri cam fanuslar içerisinde eğer gerek varsa elektrik sistemleri ile donatılarak hazırlanan ışıklı veya ışıksız olarak sunulurlar.

Ürün veya proje ile ilgilenen alıcının tüm detayları net şekilde bir çok farklı açıdan aynı anda görebildiği aslına bire bir uygun olarak hazırlanan proje maketleri firmalar tarafından tanıtım, lansman veya satış amaçlı olarak kullanılmaktadır.

 

Proje Maketi Neden Önemlidir?

Proje maketi alakalı ürün veya proje ile alakalı net ve gerçekçi bir bilgi iletimi sağlaması nedeniyle hem satıcı firma hem alıcı brey veya kurumlar için estetik ve kolaylık sağlamaktadır. Rahatlıkla inceleme yapan alıcı sağlıklı bir bilgiye ve fikire sahip olur. Satın alma konusunda endişelerini giderebilir ürün veya proje tamamlandığı zaman sahip olacağı nesneyi gerçek haline en yakın şekilde görebilir. Bunun sonucunda satın alma kararını çok daha rahat şekilde verebilir.

Aynı zaanda satıcı içinde proje veya yapım aşamasında olan hizmetinin sunumunu ve teknik özelliklerini tüm detaylarına kadar estetik bir şekilde sunmanın rahatlığına sahip olur.Proje maketinin hazırlanması hem satıcı firma hem alıcı için konfor ve rahatlık sağlar.

Proje Maketi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Proje maketleri bir çok inşaat mimarlık projelerinde kullanılmakla beraber otomotiv, makina imalat, endüstriyel üretim yapan firmalar gibi farklı sektörlere ait çalışmalarda da kullanılmaktadır. Yapı sektörü için ağıslıklı olarak mimari maket çalışmaları tercih edilse de proje maketleri de sıklıkla kullanılmaktadır.

Proje maketinin kullanıldığı alanlardan bazıları

 1. İnşaat Sektörü
 2. İç ve Dış Mimarlık 
 3. Dekorasyon
 4. Makina İmalat
 5. Otomotiv
 6. Yedek Parça
 7. Restorasyon
 8. Endüstriyel Üretim
 9. İlaç ve Eczacılık

Tüm bu alanlarda proje maketi hizmetleri kullanılmaktadır. Bu şekilde firmalar rahatlıkla projelerin tamamlanması öncesinde detaylı tanıtımlarını yapabilmektedir.

Proje Maketi Nasıl Yapılır?

Proje maketi, mimari maket, endüstriyel maket gibi maketçilik hizmetlerini minyatür ve maket firmaları sunmaktadır. Hazırlanacak olan maket hizmetinin doğru ve sorunsuz şekilde hazırlanması oldukça önemlidir. Burada hazırlanacak olan proje maketi için doğru malzemelerin tedarik edilmesi, projenin tümüyle sağlıklı olarak anlaşılması, parçaların kusursuz şekilde birleştirilmesi ve tesliminin aksamadan zamanında yapılması müşteri memnuniyeti için oldukça önemlidir.

Günümüz teknolojisinden parça ve metaryel işlenmesi konusunda faydalanmak yapılacak olan proje maketinin kalitesini ve teslim süresini etkileyecektir. Elektrik, mimari ve mühendislik bilgisine ve yaratıcılığa sahip tasarım zekası yüksek bir ekip sahibi olan maket firmaları proje maketinin hazırlanmasını kusursuz şekilde tamamlayacaktır.

Proje Maketi Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Proje veya ürün detaylarına tamamen hakim olmak
 • Doğru parça ve malzeme tedariğini oluşturmak
 • Teknik bilgi ve birikime sahip olmak
 • Parçaların doğru birleştirilmesini sağlamak
 • Bilgisayar teknolojilerinden faydalanmak
 • Sabırlı olmak
 • Disiplinli şekilde çalışma planına sağdık kalmak
 • Proje maketinin zamanında teslimini sağlamak

Tüm bunlar başlangıçtan sona gerçekleşen bir yolculuk. Projenin maketini hazırlarken her zaman sakin, sabırlı ve istekli olmak önemlidir. Yaratıcı bir zekaya sahip bir ekibin hazırladığı proje maket çalışmanız kusursuza yakın olacaktır

Mimari Maket için buraya bakınız: https://www.atesmaket.com.tr/mimari-maket

Proje Maketi Yapan Firma Nerede?

Şu an proje maketi yapan minyatür maket firmasının sayfasında bulunuyorsunuz. Ateş Maket 20 yıllık maket sektörü deneyimi ile tüm Türkiye genelinde mimari maket, proje maketi, endüstiriyel maket, ışıklı maket, arazi maketi gibi hizmetlerini sunmaktadır. Bu zamana kadar yüzlerce başarılı proje maketi hazırlayan firmamız derin bilgi birikimi ve teknik eleman kapasitesine sahiptir. Proje maketi yaptırmak için bize ulaşın.

Proje Maketi Çalışmalarımızdan Bazıları


KIBRIS / MAGİC CITY PROJESİ

KIBRIS / MAGİC ASIA PROJESİ

KIBRIS / MAGIC LOFT PROJESİ