Mimari Maket

MİMARİ MAKET NEDİR?

Bu yazımızda mimari maketler hakkında tüm bilgileri sizlere aktaracağız. Minyatür ve maket firmalarının hizmet verdiği bu alandan bir çok işletme faydalanmaktadır. Peki mimari maket nedir ve ne işe yarar sorularınızın cevaplarını madde madde bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Mimari Maketlerin Önemi

Mimari maketler, henüz yapımı başlamamış veya tamamlanmamış bir yapı projesinin tüm detaylarıyla tanıtımının yapılması için oldukça önemlidir. Bir yapı projesini gerçekleştirecek olan inşaat firması, yapı henüz proje aşamasındayken daire, iş yeri veya mağaza satışlarını projenin mimari maketi üzerinden yapar. Ayrıca bir inşaat projesinden satın alma gerçekleştirmek isteyen bir tüketici içinde oldukça yararlıdır.Normalde yapı tamamlandığı zaman, o yapıyı incelemek isteyen bir yatırımcı öncelikle binanın devasa boyunutunu görür.

Çevre koşullarına da bağlı olarak binanın sadece belirli kesitlerin kısıtlı olarak gözlemleyebilir. Aynı anda hem yan cephesini hem arka cephesini göremez. Aynı şekilde binanın çatı bölümünün nasıl olduğunu, yangın merdiveninin ne kadar kullanışlı olduğunu inceleyemez. Fakat mimari maket üzerinden projenin tüm detaylarını kendi görüş açısı içerisinde pek çok açıdan görebilir, binaya kuş balışı yukarıdan bakabilir, çevre düzenlemesini inceleyebilir. Bu sebepten mimari maket kullanımı hem alıcıya hem de satıcıya avantaj sağlamaktadır.

MİMARİ MAKET NE İŞE YARAR?

Bu sebeple mimari maket uygulamasına olan talep hem projenin uygulayıcılarından hem de alıcıları tarafından gelmektedir. İnşaat projeleri öncelikli olarak 3D render olarak hazırlanır ve sunulurlar. Gerçeğine en yakın şekilde hazırlanan bu dijital sunumlar her ne kadar cazip görünsede alıcı tarafından gerçekçi şekilde idrak edilememektedir. Fakat ikinci aşamada projenin mimari maketinin sunulmasıyla beraber ilgili alıcılar bire bir ölçekte, tüm detayları ile aslına uygun olarak yapıyı bir çok perspektiften incelemekte ve satın alma kararını daha hızlı verebilmektedirler. 

Mimari Maket Uygulamalarımızdan Bazıları

mimari maket tasarimi
BRN MİMARLIK / KIYI İSTANBUL PROJESİ

THE MANDARINS ACIBADEM / II. ETAP PROJESİ

OPTİMİST PROJESİ

 

Mimari Maketlerin Uygulama Alanları Neresidir?

Mimari maket uygulamaları başta inşaat projeleri, iç ve dış mimarlık hizmetleri, dekorasyon, arazi üzerine yapılacak fabrika, kampüs uygulamaları gibi bir çok farklı alanda uygulanabilmektedir. Fuar merkezleri ve alışveriş merkezleri dahil bu alanlarda yapılacak olan stand veya mağaza uygulamaları içinde mimari maket tasarımları hazırlanmaktadır. 

Bu şekilde yapılacak olan projenin inşa veya uygulama aşaması başlamadan önce mimar ve mühendisler tarafından 2 boyutlu çalışmalardan sonra 3 boyutlu minyatür ölçeğinde son rütuşlar ve gözden geçirmeler yapılabilmektedir. Mimari maket üzerinde yapılan 3 boyutlu incelemeden sonra projenin uygulama çalışmalarının başlatılması için nihai karar verilebilmektedir.

Mimari maket uygulamaları için aşağıda ki alanlar sıkça tercih edilmektedir;

 1. Konut Projeleri
 2. Residence Projeleri
 3. AVM Projeleri
 4. Eğitim Kampüs Projeleri
 5. Ticari Alan Projeleri
 6. Fuar Merkezleri
 7. Endüstriyel Alan Projeleri
 8. Sağlık Ürünleri
 9. Turizm ve Otel Tesisleri
 10. İç ve Dış Mimarlık Projeleri

Tüm bu alanlarda yüzlerce mimari maket tasarımı, uygulaması ve montajı yapılmaktadır. Bu şekilde uygulama alanlarında yapılacak işlemlerden önce konforlu bir inceleme ve satın almayı kolaylaştırıcı bir sunum yapılabilmektedir.

Mimari Maket Yapımında Uygulanan Teknikler Nedir?

Mimari maket uygulamalarının tamamı günler süren el işliği ve elektrik tesisat uygulamalarıdır. Maket firmaları bu minyatür uygulamaları hazırlamadan önce projenin 2 boyutlu ve 3 boyutlu dijital çizimlerini dikkatle incelemektedir. Sonrasında proje sahibi firmadan dış cephe renklerinden kullanılacak malzemeye, çatı kiremit detaylarından pencere sistemlerinin özelliğine kadar en ince detayına kadar yapı projesinin özelliklerini kavrarlar.

Projenin teknik çizimine ve yapısal özelliklerine göre yapıyı aslına uygun olarak 3 boyutlu hale getirilmesi teknik bilgi, yetenek ve deneyim gerektirmektedir. Maket yapımına başlanmadan önce yapıyı oluşturacak doğru malzemelerin temini öenlidir. Ayrıca günümüz gelişen teknolojisi ile ihtiyaç duyulan malzemelerin dijital ortamlarda hazırlanmasıi 3 boyutlu yazıcılardan çıkartılması, cnc kesim makinalarının kullanılması mimari maket tasarımının mükemmelliğe ulaşmasına katkı sağlayacaktır.

Mimari maket yapımında dikkat edilmesi gereken  noktalar şunlardır;

 • Süreci Sistematik Şekilde Yürütmek
 • Malzemelerin Temini ve Doğru Birleştirilmesi
 • Yapılacak Uygulamanın Tam Olarak Anlaşılması
 • Elektrik Sisteminin Kurulması
 • Dekoratif Ayrıntıların Düşünülmesi ve Temini
 • Bilgisayar Uygulamalarında Çalışmanın Hazırlanması
 • Disiplin ve Sabır
 • Teknik Bilgi ve El Becerisi
 • Üç Boyutlu Düşünme Gücü
 • Mimari Maketin Gecikmeden Tam Zamanında Teslimi

Mimari maketlerin hazırlanması ve teslimine kadar geçen sürede onlarca farklı aşama vardır. Bu aşamaların hiç biri atlanmadan sabır ve titizlikle gerçekleştirilmesi maket tasarımının kaliteli bir şekilde tamamlanmasına fayda sağlayacaktır. Sistemsiz ve karmaşık, acele edilerek yapılan, iyi etüt edilmemiş mimari maket tasarımlarında sonuç iş veren firma içinde, alıcı müşteri içinde hayal kırıklığı olacaktır.

Bu nedenle işinde uzman ve sektöründe deneyimli maket ve minyatür firmaları ile yapacağınız mimari maket çalışması size ve müşterilerinize kaliteli bir sunum ve inceleme imkanı verecektir.

NEDEN MİMARİ MAKET YAPTIRMALIYIM?

Aslında bir çok nedeni yukarımızda ki yazıda açıkladık. Ancak üstünden geçecek olursak gerçekleştireceğiniz inşaat projesinşn insan gözü ile tek bir açıdan tamamının görünmesi, peyzaj ve çevre uygulamalarının detayları ancak mimari maket modelinin hazırlanması ile mümkün olacaktır. Bu sayede projenizi bire bir slına uygun olarak inceleyebilecek olan müşteri adayınız satın alma kararını daha rahat şekilde verebilecektir.

MİMARİ MAKET YAPAN FİRMAYI  NEREDE BULURUM?

Projeniz için ihtiyaç duyduğunuz mimari maket uygulamasını tecrübeli, teknik bilgi ve birikime sahip olan maket ve minyatür firması sizin için sunacatır. Ateş Maket olarak firmamız maket ve minyatür üretiminde 20 yıllık geçmiş deneyime, derin bir teknil bilgi birikimine ve işinde uzman teknik elemanlara sahiptir. 20 yıl içinde onlarca farklı alanda yüzlerce mimari maket projesi geliştirdik ve tüm talepleriniz için hizmet vermeye devam ediyoruz. 

MİMARİ MAKET TASARIMLARIMIZDAN BAZILARI


KAPTAN GROUP SOĞUK HAVA DEPOSU PROJESİ

DELTA HOLDİNG/ WATER PARK PROJESİ

NB YAPI / GEBZE VİLLALARI PROJESİ